Атоми, молекули, йони. Хімічні елементи, їхні назви і символи.
Мета уроку
1. Формування поняття молекула, атомом, хімічний елемент.2. дати поняття: молекула, атом, хімічний елемент;
3. познайомити назв хімічних елементів, що вчаться з етимологічними початками
Хід уроку
Атоми, молекули, йони
Люди давно здогадувалися про те, що речовини складаються з окремих найдрібніших часток. Їх називають атомами. У багатьох випадках атоми не існують поодинці, а об'єднуються в групи – молекули. Атоми і молекули надзвичайно малі: у будь-якому крихітному шматочку речовини, який ми в змозі розгледіти (наприклад, в порошинці) міститься більше атомів, чим зірок у всій нашій Галактиці.
Малюнок 1. Будова атома
Атом (від греч. atomos - неділимий) - найменша частка хімічного елементу, носій його властивостей. Кожному хімічному елементу відповідає сукупність певних атомів. Зв'язуючись один з одним, атоми одного або різних елементів утворюють складніші частки, наприклад молекули.
На відео продемонстрована програма «Атоми і Іони» модель атома для демонстрації анімованих атомів або схеми оболонок
А також до вашої уваги відео «Здравствуй, атом»
Молекула (новолат. molecula, зменшить. від латів. moles-маса) - мікрочастка, утворена з двох або більшого числа атомів і здібна до самостійного існування. Зазвичай молекулою називають електричну нейтральну частку; якщо молекула несе електричний заряд (позитивний або негативний), то говорять про молекулярні іони (катіонах або аніонах відповідно). З кількості вхідних в молекулу атомних ядер розрізняють молекули двоатомні, трьохатомні і так далі Якщо число атомів в молекулі перевершує сотні і тисячі, молекула називається макромолекулою. Сума мас всіх атомів, що входять до складу молекули, розглядається як молекулярна маса (дивися також Молекулярна маса полімеру. Молекулярно-масовий розподіл). По величині молекулярної маси всі речовини умовно ділять на низько - і високомолекулярні.
Малюнок 2. Молекула метану
Будова молекул. Геометрична структура
Молекула визначається рівноважним розташуванням атомних ядер. Енергія взаємодії атомів залежить від відстані між ядрами. На дуже великих відстанях ця енергія дорівнює нулю; якщо при зближенні атомів утворюється хімічний зв'язок, то атоми сильно притягуються один до одного (слабке тяжіння спостерігається і без утворення хімічного зв'язку); при подальшому зближенні атомів діють електростатичні сили відштовхування атомних ядер; перешкодою до сильного зближення атомів є також неможливість поєднання їх внутрішніх електронних оболонок.Іони (від греч. Ión - що йде) - електричні заряджені частки, що утворюються при втраті або приєднанні електронів (або інших заряджених часток) атомами або групами атомів. Такими групами атомів можуть бути молекули, радикали або інші іони. Розуміння і термін "іон" ввів в 1834 М. Фарадей, який вивчаючи дію електричного струму на водні розчини кислот, лугів і солей, передбачив, що електропровідність таких розчинів обумовлена рухом іонів. Позитивно заряджені іони, рухомі в розчині до негативного полюса (катоду), Фарадей назвав катіонами, а негативно заряджені, рухомі до позитивного полюса (аноду), - аніонами.
Малюнок 3. Схема утворення іонів
Контролюючий блок №1
1. Розкрийте поняття атом, молекула, іон.2. Які бувають молекули по своїй будові.
3. Хто вперше ввів розуміння та термін «іон»?
4. Як називаються позитивно зарядженні іони?
5. Як називаються негативно зарядженні іони?
Хімічні елементи, їхні назви і символи
Кожен хімічний елемент - це сукупність атомів з однаковим зарядом атомних ядер і однаковим числом електронів в атомній оболонці. Відомо більше 110 хімічних елементів, вони, переважно нерадіоактивні, створюють все різноманіття простих і складних речовин. Проста речовина - форма існування елементу у вільному вигляді. Деякі хімічні Елементи існують в двох або більш аллотропних модифікаціях (наприклад, вуглець у вигляді графіту і алмазу). З 111 хімічних елементів, лише 89 виявлені в природі, останні, а саме технецій (атомний номер Z = 43), прометій (Z = 61), астат (Z = 85), францій (Z = 87) і трансуранові елементи, отримані штучно за допомогою ядерних реакцій (нікчемні кількості Тс, Pm, Np, Fr утворюються при спонтанному діленні урану і присутні в уранових рудах).По властивостях хімічні елементи діляться на метали і неметали, причому періодична система дозволяє провести кордон між ними. Для хімічних властивостей металів найбільш характерна здатність віддавати зовнішні електрони і утворювати катіони, що проявляється при хімічних реакціях, для неметалів - здатність приєднувати електрони і утворювати аніони. Неметали характеризуються високою електроотріцател'ностью. Розрізняють хімічні елементи головних підгруп, або неперехідні елементи, в яких йде послідовне заповнення електронних підоболонок s і р, і хімічні елементи побічних підгруп, або перехідні, в яких йде добудовування d- і f-подоболочек. При кімнатній температурі два хімічні елементи існують в рідкому стані (Hg і Вг), одинадцять - в газоподібному (Н, N, О, F Cl, He, Ne, Ar, Kr, Xe, Rn), останні - у вигляді твердих тіл, причому температура плавлення їх вагається в дуже широких межах - від близько 30 °С (Cs 28,5 °С; Ga 29,8 °С) до 3000 °С і вище (Та 2996 °С; W 3410 °С; графить близько 3800 °С).
Малюнок 4. Дмитро Іванович Менделєєв
У 1870 році Д.І. Менделєєв в «Основах хімії» публікує другий варіант системи («Природну систему елементів»), що має для нас більш звичний вигляд: горизонтальні стовпці елементів-аналогів перетворилися на вісім вертикально розташованих груп; шість вертикальних стовпців першого варіанту перетворилися на періоди, що починалися лужним металом і що закінчуються галогеном. Кожен період був розбитий на два ряди; елементи різних рядів, що увійшли до групи, утворили підгрупи.
Малюнок 5. Періодична система хімічних елементів
На цьому відео розповідається, про Дмитра Івановича Менделєєва і його працю в області хімії.
А як самому створити таблицю Менделєєва ви дізнаєтесь переглянувши цей відеоматеріал:
Контролюючий блок №2
1. Розкрийте поняття хімічний елемент.2. Скільки взагалі існує хімічних елементів?
3. Скільки з них виявлено у природі?
4. Як діляться хімічні елементи по властивостях?
5. Яка здатність найбільш характерна для хімічних властивостей металів?
6. Хто і в якому році створив періодичну систему хімічних елементів?
7. Перечитайте перелік хімічних елементів і вивчіть його на пам’ять.
Список використаних джерел
1. Урок на тему "Атоми і молекули. Теорія і практика", вчителя Савицького І. П, школи №21, м. Дніпропетровськ2. Теорія будови молекул. Мінкин В.І., Симкин Б.Я., Міняєв Р.М. 2001р
3. Основи загальної хімії. Новіков Г.І. 2000р
4. Властивості елементів. Довідник. Під ред. Дріца М.Е. 2003р
5. Супрамолекулярная хімія. У 2 томах. Стід Дж. Ст, Етвуд Дж. Л. 2007р
6. Хімія довкілля. Під ред. Бокріса Дж., пер. з англ. 1999р
Комментариев нет:
Отправить комментарий