понедельник, 28 мая 2018 г.

20 травня, неділя

Всесвітній день метролога

День метролога
З того часу як у людини з’явилися перші звивини в півкулях мозку (психіка), вона стала постійно стикатися з вимірами (це вже метрологія), що цікаво, права півкуля (емоції) завжди намагалася домінувати над лівою (логіка).
Всесвітній день метролога вибрано в ознаменування підписання 20 травня 1875 в Парижі, на міжнародній дипломатичній конференції знаменитої «Метричної Конвенції».
Хто ж такі метрологи? Чим займаються? Деякі плутають їх з метеорологами.
Тим часом, метрологія зародилася в далекій давнині і по словотворенню означає «наука про виміри». Метрологія проникає в усі науки і дисципліни, які мають справу з вимірюваннями і є для них єдиною наукою.
Засновником метрології для багатьох слов’ян є Д. І. Менделєєв.
Основні поняття, якими оперує метрологія, наступні: вимірювання, засіб вимірювань, метрологія, методики виконання вимірювань.
Першим метрологічним законодавчим нормативним документом, відомим з історії людства, наприклад, в стародавньому Ізраїлі, можна вважати Старий Заповіт. "Не будете чинити кривди в суді, у мірі, у вазі та в мірі рідини. Вага вірна, тягарці вірні, ефа вірна, гін вірний буде в вас ...", - така вимога диктується в одній з книг П’ятикнижжя - Левіті (глава 19 , вірші 35-36).
У давнину дуже часто в якості мір довжини застосовували ширину зерна, наприклад, ячмінного. Також товщину волоса верблюда або мула. У арабів в VIII- IX ст. ячмінне зерно прирівнювалося до шести одиниць верблюжого волосся.
Актом англійського короля Едуарда I дюйм визначався як "три сухих круглих ячмінних зерна". Ячмінні зерна або зерна пшениці, а іноді і плодів дерев, використовували в якості вихідної міри ваги, про що свідчить, наприклад, найменування міри "гран" - зерно.
Метр вперше був визначений як одна десяти мільйонна частина чверті Паризького меридіана.
Морський вузол, наприклад, раніше визначали на ходу. У море скидали канат з рівномірно зав’язаними по всій довжині вузлами. Чим більше вузлів пройде за одиницю часу тим більше швидкість судна.
Стручок ріжкового дерева, насіння якого служили мірою маси, є і зараз одиницею виміру маси і об’єму, а також міра чистоти золота або відомий нам "карат".

Комментариев нет:

Отправить комментарий