суббота, 27 мая 2017 г.

31 травня, середа Шавуот

31 травня, середа

Шавуот

Свято дарування Тори
Шавуот - свято дарування Тори, тобто морального закону, вільному єврейському народу. Він відзначається 6-го числа єврейського місяця Сиван і є в Ізраїлі вихідним днем.
На івриті слово «Шавуот» означає «тижні» - сім тижнів, відлік яких починається з другого дня Песаха. За переказами, цього дня Мойсей отримав на горі Синай скрижалі Заповіту з десятьма заповідями. Заповіді містять основи всієї людської моралі, без якої не може обійтися ні один народ і жодна людина. Крім того, Мойсей отримав усні заповіді, частину яких записав (вийшов сувій П’ятикнижжя - Письмова Тора), а частина - Усна Тора - були записані тільки через 1500 років, після руйнування Другого Храму. Запис Усної Тори являє собою багатотомний твір - Талмуд, а також багато інших книг, у свою чергу об’єднаних загальною назвою Мідраш.
Як і багато інших єврейських свят, Шавуот відзначає не тільки певну історичну подію, але і настання нового сезону року, завершення чергового сільськогосподарського циклу. Шавуот святкувався на початку сезону жнив пшениці. Це останнє з трьох паломницьких свят. У давнину в цей день в Храмі робили друге приношення пшениці нового врожаю. З пшениці свіжого помелу випікали два короваї та несли їх до Храму. Іншою жертвою були найкращі перші плоди, перші фрукти.
В наші дні в Шавуот в синагогах виносять сувій Тори і читають розповідь про те, як вона була дарована, текст десяти заповідей і фрагмент, що розповідає про закони святкування Шавуот в Храмі. Існує також традиція напередодні свята всю ніч читати Тору.
Святкова трапеза в Шавуот обов’язково включає молочну та борошняну їжу: сир, сметану, млинці з сиром, пироги, торти, пряники з медом, вареники, пиріжки з сиром. Цей звичай бере початок з дня вручення Тори. Повернувшись до табору від гори Сінай, євреї задовольнялися молочної їжею. З тих пір, віддаючи данину минулому, на Шавуот перед обідом їдять щось молочне і лише потім в окремому посуді подають святкові м’ясні страви.
У сільськогосподарських поселеннях і в кіббуцах Шавуот - це веселе свято врожаю, коли дозрівають зернові і перші плоди, в тому числі і сім видів, згадані в Торі: пшениця, ячмінь, виноград, інжир, гранати, оливки і фініки. Діти йдуть до школи або в дитячий садок з вінками на головах і з кошиками, повними свіжих фруктів. Синагоги і будинки прикрашають зеленими гілками та гірляндами квітів і фруктів, вікна будинків - паперовими аплікаціями. Тому напередодні свята і діти, і дорослі зайняті вирізками. Деякі досягають у цьому мистецтві такої досконалості, що їх аплікації виглядають як справжні картини.
Випускники єврейських релігійних шкіл, а також вищих навчальних закладів закінчують заняття і отримують атестати та дипломи в переддень свята Шавуот. Це свято символізує прилучення до істинного Заповіту не тільки євреїв, а й представників інших народів. Цього дня в синагозі читають також книгу Біблії Мегілат Рут. Рут була моавітянкою, що перейшла в єврейство, і стала прабабусею царя Давида, тому існує звичай у свято Шавуот відвідувати могили царів з дому Давида.
В 2017 році Шавуот припадає на 31 травня.

Комментариев нет:

Отправить комментарий