среда, 13 ноября 2013 г.

ЕКОЛОГІЧНІ СВЯТА



Лютий

 02 лютого - Всесвітній день охорони водно-болотних угідь   

Цього дня 1971 р. розпочала відлік Рамсарська конвенція про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином як середовища існування водоплавних птахів. 29 жовтня 1996 р. Верховна Рада України схвалила відповідний закон, стала членом Рамсарської конвенції. Пріоритетами національної політики України у цій сфері є виявлення цінних водно-болотних угідь, охорона їх та налагодження екологічно безпечного використання ресурсів. Ще одним пріоритетом, на думку спеціалістів, має стати відновлення природного стану осушених територій, які мають величезне значення в регуляції водообміну.


19 лютого – Свято дельфінів.

Міжнародний день захисту морських ссавців по праву може бути перейменований на день захисту дельфінів, адже вони є єдиними представниками морських ссавців, які мешкають у наших солоних водах. Раніше в Чорному морі жив тюлень-чернець, та востаннє його бачили 15 років тому. У Чорному й Азовському морях є три види дельфінів: афаліни, білобочки й азовки, усі з сімейства китоподібних. Вага найбільших – афалін – досягає 300 кг, а "маленькі" азовки не бувають більше 100 кг. Усі три види занесено до Червоної книги України, а також до Міжнародного Червоного списку.



Березень

14 березня - День дій проти гребель, на захист річок, води й життя

Цей день започаткований у 1997 р. з метою об'єднання зусиль людей всього світу в боротьбі проти гребель, а також здійснення просвітництва щодо впливу гребель на річкові екосистеми. 11-14 березня 1997 р. у м. Куритиба (Бразилія) відбулася 1-а Міжнародна зустріч людей, що потерпають від гребель, головною метою якої було посилення міжнародного руху проти гребель.



22 березня – Міжнародний день води.

За висновками експертів ООН, понад 20 % населення Землі (1 млрд 400 млн осіб) страждають від нестачі води, придатної для пиття та зрошування посівів. До кінця першої чверті нинішнього століття ця цифра збільшиться ще на 900 тис. Найгострішим дефіцит водних ресурсів буде у Африці та на Близькому Сході, дещо меншим – в Індії, Китаї, Перу, Великобританії та Польщі. Нестача води в багатьох країнах пов'язана з нераціональним її використанням та забрудненням. У червні 1999 р. у Лондоні на ІІІ Конференції міністри екології та охорони здоров'я 35 європейських країн, у тому числі й України, підписали Протокол з проблем води та здоров'я, зобов'язавшись оберігати своїх громадян від захворювань, пов'язаних із забрудненням води, захищати водні ресурси, створювати системи усунення небезпечних ситуацій. У березні 2000 р. в Гаазі проходив Всесвітній водний форум. Тоді тисячі людей у 140 країнах проводили різноманітні акції, закликаючи свої уряди до ефективнішого управління водними ресурсами. Результатом стало підписання Декларації з питань безпеки води у ХХІ ст.


Квітень

1 квітня – Міжнародний день птахів.

Міжнародний день птахів святкують з 1906 року. Саме тоді 1 квітня було підписано Міжнародну конвенцію щодо охорони птахів. За традицією в цей час, очікуючи на повернення пернатих, розвішують „пташині хатки”.

Це природоохоронне свято вперше в СРСР святкувалося в Москві 11-12 травня 1924 року юннатами Центральної біостанції під керівництвом орнітолога Н.І. Дергунова в Погоно-Лосино-Островскому лісництві, що поблизу Москви. В 1928 р. у святкуванні цього свята у СРСР вже взяло участь 65 тис. людей. У 1960-х роках цей день через формалізм та обов’язковість перетворився в надокучливий обов’язок і з часом припинив своє існування. В 1999 р. Союзом охорони птахів Росії було відроджено святкування Дня зустрічі птахів.


3 субота – День довкілля.

Заходи, присвячені йому, спрямовані на поліпшення стану навколишнього середовища, озеленення, очищення водних джерел, поширення екологічних знань та ін. "День довкілля" був затверджений Указом Президента від 6 серпня 1998 р.

Цей день об’єднує одразу цілу низку весняних акцій «Зелений паросток майбутнього», «Весняна толока», «День довкілля».

У кожній із цих акцій закладається ідея виконання практичних заходів з благоустрою населених пунктів, збереження, впорядкування різних природоохоронних територій, очищення берегів рік і водойм, створення нових насаджень.


22 квітня – День Землі.

День Землі святкують у Києві регулярно вже протягом кількох років. Ця традиція вперше виникла в США: 22 квітня 1970 р. в Нью-Йорку студенти, школярі та їхні вчителі організували національний День Землі. Вони запропонували зазирнути вглиб екологічних проблем і разом пошукати їх вирішення. З 1990 р. цей день проголошено Міжнародним. День Землі – день міжнародних акцій на захист планети. Мета свята – пропаганда екологічних, біологічних, історичних знань про Київ, Україну, світ; ознайомлення з елементарними навичками перебування на природі, які дозволяють не шкодити їй.


26 квітня - Роковини Чорнобильської катастрофи

В результаті Чорнобильської катастрофи більше 3 тис. 400 кв. км української території забруднено стронцієм 90 і цезієм 137. Таке забруднення негативно впливає на соціально-економічний розвиток таких областей України, як Київська, Житомирська, Волинська, Рівненська, Чернігівська, а також деяких інших областей в менших масштабах. На забруднених територіях найбільш поширені захворювання органів дихання і кровообігу, а з 1990 року росте онкопатологія в першу чергу у дітей. Відзначення роковини чорнобильської катастрофи - це унікальна можливість привернути зокрема міжнародну громадськість для загального розуміння ситуації, що склалася. По суті, Чорнобильська катастрофа - це планетарна катастрофа.


Травень


10 травня - Міжнародний день мігруючих птахів

Птахи долають величезні відстані, мігруючи з місць зимівлі до місць гніздування. Цей день відзначається проведенням екскурсій, розповсюдженням інформації про птахів і міграцію, проведенням освітніх заходів і кампанії для громадськості. «Всесвітній день перелітних птахів» – свято, що започатковане у 2006 році спільним рішенням секретаріатів AEWA (Афро-Євроазіатська угода щодо водоплавних птахів) і CMS (Конвенція з мігруючих видів).


12 травня - Свято екологічної освіти

Відзначається свято у зв'язку з важливістю екологічної освіти, формування екологічної свідомості та обміну досвіду між державами. В цей день викладачі навчальних закладах усіх рівнів, починаючи з дитячих садків та закінчуючи вищими навчальними закладами організовують та проводять семінари, круглі столи, присвячені питанням екології.


15 травня - Міжнародний день клімату

Святкується у зв’язку з оголошенням метеорологами необхідності захисту клімату як ресурсу для добробуту нинішніх та прийдешніх поколінь, адже клімат, погода, природні катаклізми здійснюють суттєвий вплив на продовольчу, життєву, майнову безпеку, на водні ресурси, відпочинок та стійкий розвиток усіх держав без винятку.



Червень

 5 червня – Всесвітній день охорони довкілля.

15 грудня 1972 року Генеральна Асамблея проголосила 5 червня Всесвітнім днем навколишнього середовища (резолюція 2994 (XXVII), який буде проводитись з метою поглиблення суспільного усвідомлення необхідності зберігати і покращувати довкілля.

Обрання цієї дати обґрунтовано тим, що саме в цей день відкрилася Конференція ООН із проблем навколишнього середовища (Стокгольм, 1972), за результатами якої створено Програму Організації Об’єднаних Націй з навколишнього середовища (ЮНЕП). У 2000 році в цей день розпочато програму ООН “Тисячоліття довкілля - приступити до дій”. Програма є ще одним нагадуванням людству про його роль в охороні довкілля.
8 червня - День океанів

Цей день був проголошений у 1992 році на Всесвітній конференції з навколишнього середовища і розвитку у Ріо-де-Жанейро. Проголошенням цього свята ООН підкреслила життєву важливість океанів для планети, а також необхідність турботи про їх благополуччя.


17 червня – Міжнародний день боротьби зі спустелюванням.

Спустелювання – це деградація засушливих ґрунтів, через яку гинуть родючі землі, пасовища та ліси. Сьогодні воно є однією з найбільших глобальних економічних проблем світу в цілому й України зокрема. Причиною жахливої деградації земель є надмірна неправильна експлуатація ґрунтів, нераціональна вирубка лісів тощо. Від неї тією чи іншою мірою страждає 70 % засушливих територій в усьому світі. Ще в 1994 р. Організацією Об'єднаних націй було прийнято Конвенцію по боротьбі зі спустелюванням, однак проблема залишається невирішеною.


Липень


2 неділя - День рибалки

Це свято було запроваджене Указом Президента від 22 червня 1995 року, що був виданий на підтримку ініціативи працівників рибного господарства, а також професійних спілок. Згідно Указу, відзначається День рибалки щорічно у другу неділю липня..


Вересень


3 неділя вересня - День працівника лісу

Професійне свято - День працівника лісу встановлене указом президента від 28 серпня 1993 року на підтримку ініціативи працівників лісового господарства, лісової, деревообробної та целюлозно-паперової промисловості України. Свято відзначається щорічно у третю неділю вересня.


15 вересня - Міжнародний день захисту озонового шару

19 грудня 1994 року Генеральна Асамблея ООН проголосила 16 вересня Міжнародним днем захисту озонового шару. Цей день відзначається з 1995 року в пам’ять про день підписання Монреальського протоколу про речовини, що руйнують озоновий шар (Монреальського протоколу) в 1987 році, враховуючи необхідність збереження озонового шару, який фільтрує сонячне проміння і попереджує шкідливий вплив ультрафіолетового проміння на поверхню Землі, тим самим зберігаючи життя на планеті.


22 вересня – День без машин.

Вперше цей день відмічався в 1998 році у Франції (за даними більшості інформаційних джерел), коли в ряді міст було припинено автомобільний рух. У наступні роки цю традицію перейняли інші європейські країни та міста, а останніми роками - і деякі неєвропейські країни (наприклад, Канада, США).

День без автомобілів святкується за рішеннями органів місцевої влади того чи іншого міста і проходить у вигляді акцій, кампаній під різними назвами, спосіб проведення яких теж визначається місцевою владою. Як правило, в цей день забороняється пересування на автомобілях, а мешканці використовують альтернативні способи пересування. Часом акція, кампанія триває більш ніж один день. Мета такого заходу – привернути увагу до проблеми забруднення атмосферного повітря транспортними засобами, знизити рівень концентрації вихлопних газів у міському повітрі, зменшення шумового навантаження, сприяння розвиткові альтернативних видів пересування.


27 вересня - Всесвітній день морів

Цей День відзначається з 1978 року за рішенням Х сесії Асамблеї Міжнародної морської організації (ІМО), що відбулася у листопаді 1977 року. У різних державах в останній тиждень вересня вибирають один день, коли відбуватиметься таке святкування.

Мета проведення такого дня – привернути увагу державних органів, громадськості до питань охорони та захисту морського середовища, вжиття заходів з покращення стану морів.


28 вересня – Міжнародний день боротьби за заборону МОКС-палива (змішане оксидне уран-плутонієве паливо для реакторів АЕС).

Цю дату в 1998 р. запропонували російські екологи, щоб таким чином відзначити річницю вибуху на плутонієвому заводі "Маяк" (Челябінськ, 29.09.57 р.), який спричинив масштабне забруднення навколишніх населених пунктів. 28 вересня в усьому світі проводяться ненасильницькі акції протесту, кампанії в пресі тощо. Понад 130 громадських організацій з Росії, США, України, Канади, Японії, Франції, Вірменії та інших країн виступили проти перетворення відходів "холодної війни" – збройного плутонію – на ядерне паливо. Приводом для протесту стала російсько-американська угода, за якою кожна сторона бере зобов'язання перевести 34 метричних тонни надлишкового збройного плутонію в стан, непридатний для створення ядерної зброї. Для переробки майже всієї речовини обрана МОКС-технологія. Екологи заявляють, що МОКС містить більшу кількість плутонію та інших радіоактивних речовин порівняно зі звичайним урановим паливом, а також легко "перетворюється" назад в сировину для військової промисловості. Слід також відзначити, що реалізація угоди поки під знаком питання, оскільки Росія поки не знайшла фінансування для виконання своєї частини домовленості.


Жовтень


02 жовтня - Всесвітній день свійських тварин

Всесвітній день свійських тварин святкується з 1983 року 2 жовтня, у день народження Махатми Ганді – передового борця за гуманне поводження з свійськими тваринами.

Відзначення цього дня має на меті викрити, оприлюднити, оплакати та досягти зменшення у майбутньому даремних страждань та смерті мільярдів корів, свиней та інших свійських тварин кожного року на тваринницьких підприємствах та в місцях для забою худоби. В цей день також викриваються спустошувальні наслідки впливу інтенсивного тваринництва на здоров'я людини та стан навколишнього середовища


04 жовтня - Всесвітній день захисту тварин

Всесвітній день захисту тварин прийнято відмічати у день смерті Святого Франциска – шанованого католицького угодника, який вважався заступником та покровителем усіх беззахисних, у тому числі тварин.

Рішення про щорічне святкування такого дня 4 жовтня було прийнято ще у 1931 році учасниками Міжнародного конгресу прихильників руху з захисту природи, який проходив в Італії. Це рішення підтримали організації, створені з метою захисту тварин у різних країнах світу, і проводять в цей день різноманітні заходи з метою підвищення суспільної свідомості та активності громадян щодо захисту тварин.


31 жовтня – День Чорного моря.

Це свято відзначається у день, коли в 1996 р. шість причорноморських країн - Болгарія, Румунія, Туреччина, Грузія, Росія й Україна - підписали Стратегічний план дій щодо реабілітації та захисту Чорного моря. Цей План був розроблений після проведення всебічних досліджень морського середовища, які показали, що його життєздатність суттєво погіршилась у порівнянні з попередніми трьома десятиріччями. План передбачає здійснення практичних дій, спрямованих на відновлення та збереження довкілля Чорного моря (зменшення забруднення, вдосконалення управління живими ресурсами, підтримку соціального розвитку у спосіб, що не шкодить довкіллю, а також фінансування екологічних проектів).

Екологічні організації причорноморських країн відмічають цей день рядом акцій, щоб привернути увагу до деградації морського середовища та проведенню необхідних заходів щодо запобігання цьому на регіональному рівні


Грудень

3 грудня – День боротьби с пестицидами

Відзначається у день, коли в 1984 році на пестицидному заводі в Бхопалі (Індія) сталася екологічна катастрофа. Щоб привернути увагу до вирішення проблем, які виникають в результаті виробництва та застосування небезпечних хімічних речовин, Латиноамериканська мережа активістів проти пестицидів оголосила 3 грудня Днем боротьби з пестицидами, який незабаром став міжнародним.

В цей день екологи усього світу проводять акції та протести, нагадуючи про накопичення в навколишньому середовищі значної кількості шкідливих хімічних речовин, зокрема пестицидів, які акумулюються в навколишньому середовищі і накопичуються в організмах людей та тварин, спричиняючи важкі наслідки для їх здоров'я.
15 грудня 2000 року - Закрито Чорнобильску АЕС


29 грудня - Міжнародний день біологічного різноманіття

20 грудня 2000 року Генеральна Асамблея оголосила 22 травня Міжнародним днем біологічного різноманіття. В цей день була прийнята Конвенція про біологічне різноманіття. В 2000 році Конференція учасників Конвенції на п’ятому засіданні рекомендувала змінити дату для того, щоб привернути більше уваги до цього заходу.


Комментариев нет:

Отправить комментарий